
Opleidingen met werkgarantie worden goedkoper
De hervorming, die vrijdag werd goedgekeurd door de Vlaamse regering, voert drie tariefniveaus in. Opleidingen die rechtstreeks voorbereiden op een knelpuntberoep – denk aan vrachtwagenchauffeur, kinderbegeleider of zorgkundige – worden zo goed als gratis. Voor 61 doelgroepen, waaronder werkzoekenden en leefloners, geldt voortaan zelfs een nultarief.
“We zitten met een mismatch op onze arbeidsmarkt: voor 251 knelpuntberoepen krijgen onze werkgevers hun vacatures maar niet ingevuld. En dat terwijl er ruim 210.000 werklozen zijn in Vlaanderen. Die twee zaken gaan we beter met elkaar verbinden”, zegt Demir.
Hobby mag, maar niet gesubsidieerd
Voor andere opleidingen die leiden naar een job, klikt minister Demir een tarief van één euro vast voor de 61 kwetsbare doelgroepen. De andere cursisten betalen hier 2,25 euro per uur. “Want ook deze beroepsopleidingen zorgen voor een toegevoegde waarde voor onze economie. Ze helpen mensen terug aan de slag.”
Wie Spaans of bloemschikken wil volgen, mag dat uiteraard ook blijven doen – maar zal daar iets meer voor betalen. “Voor opleidingen die niet gericht zijn op werk, verhogen we het inschrijvingsgeld naar vier euro per lesuur”, zegt Demir. “Dat is alleen maar fair tegenover de belastingbetaler.”
Tweede kans blijft betaalbaar
Voor volwassenen die hun diploma secundair onderwijs willen behalen, blijft een laag tarief van drie eurocent per uur van toepassing. “We laten niemand achter. Iedereen verdient een tweede kans in het leven”, zegt Demir. “Een diploma of certificaat moet voor iedereen haalbaar blijven.”
Hervorming vanaf september 2025
De hervorming van het volwassenonderwijs gaat in vanaf 1 september 2025. Ze levert in totaal 33 miljoen euro op voor de Vlaamse schatkist. Bovendien vloeit er vijf miljoen euro opleidingsgeld terug naar de begroting, dat oorspronkelijk bedoeld was voor Oekraïense vluchtelingen. Uiteindelijk werden die middelen niet besteed.