Cursussen Frans, Engels en Duits in de Centra voor Volwassenenonderwijs (CVO) zouden voortaan onder het standaardtarief van 2,25 euro per lestijd vallen. Vandaag vallen deze opleidingen nog onder het verhoogde tarief van 4 euro per lestijd. Voor cursisten die recht hebben op een verminderd tarief, zoals werkzoekenden of bepaalde kwetsbare doelgroepen, blijft een verlaagd tarief van 1 euro per lestijd gelden.

Opleiding naar werk

Met dit voorstel verfijnt Demir de hervorming van het volwassenenonderwijs die eerder werd doorgevoerd. Die hervorming had als doel het aanbod sterker te richten op opleidingen die bijdragen aan de arbeidsmarkt.

“Volwassenenonderwijs moet mensen in de eerste plaats helpen om sterker te staan op de arbeidsmarkt”, klinkt het. “Daarom houden we opleidingen die leiden naar werk best bewust betaalbaar. Taalopleidingen spelen daarbij een sleutelrol. Wie Frans, Engels of Duits spreekt, heeft in veel sectoren meteen een streepje voor. Denk aan jobs in de logistiek, handel, toerisme of dienstverlening. Dit zijn vaardigheden waar werkgevers vandaag echt naar op zoek zijn.”

Inkomensgerelateerd inschrijvingsgeld

Daarnaast wil de minister het inschrijvingsgeld in het volwassenenonderwijs op termijn ook inkomensgerelateerd maken. Vandaag hangen kortingen en vrijstellingen vaak af van een bepaald statuut, terwijl het inkomen zelf niet altijd doorslaggevend is. Daardoor kan het gebeuren dat iemand met een laag inkomen toch het volle tarief betaalt omdat hij niet in een specifieke categorie valt.